Bok! U udzbeniku imamo opisanu pripravu zeljezova (II) sulfida. Smjesu zeljeza i sumpora saspemo na porculansku plocicu i prinesemo joj uzarenu zicu. Smjesa se zapali i gori crvenkastim plamenom. Iz toga svega nastaje FeS. Mene tu muci to kaj dvije dvije tvari gore, a ni jedna se ne spaja s kisikom. Jel' to mozda zbog kratkotrajnosti reakcije ili...? Pozdrav

Ime i prezime: sara sara.morasi-pipercic@vz.hinet.hr

Sara, zlato moje, kad dođe do pojave plamena onda mi kažemo da nešto gori. Tebe su učili da je gorenje spajanje s kisikom no mislim da nigdje nije izrijekom rečeno da je gorenje samo to i ništa drugo. Inače, napraviš li pokus točno tako kako piše onda će sigurno nastati i malo oksida jer kiska ima u okolini pa će i on reagirati no kad bi to načinila u nekoj inertnoj atmosferi (recimo helij) opet bi došlo o pojave plamena jer je reakcija jako egzotermna; oslobađa puno topline.
Neke stvari nije dobro vrlo kategorično shvaćati jer kasnije dođe do problema. :))

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr