molim vas da mi objasnite regulaciju brzine glikolize pomoću enzima fosfofruktokinaza 1 i 2:unaprijed Vam HVALA

Ime i prezime: Martin Perković maperak@inet.hr

Glikoliza je najvažniji proces u živim stanicama kojim dobivaju energiju. Počinje od glukoze i završava s piruvatom. Iznimno je važno na neki način regulirati brzinu glikolize i time prilagoditi proizvodnju energije potrebama stanice. Glikoliza je podijeljena u 10-ak koraka, a svaki je kataliziran drugim enzimom. Regulacijom aktivnosti enzima upravljana je brzina razgradnje glukoze, ali nisu svi koraci za to jednako pogodni. Tri enzima kontroliraju glikolizu, a među njima ističe se fosfofruktokinaza koja katalizira slijedeću reakciju:

fruktoza-6-fosfat + ATP => fruktoza-1,6-bisfosfat + ADP

Aktivnost fosfofruktokinaze alosterički je regulirana nizom efektora (alosterija – odgovor 523 na E-školi). Aktivatori su: ADP, AMP, cAMP (ciklički AMP), fruktoza-1,6-bisfosfat, fruktoza-2,6-bisfosfat, fruktoza-6-fosfat, amonijak, anorganski fosfat. Inhibiraju fosfofruktokinazu ATP, citrat i fosfoenolpiruvat. O koncentraciji tih tvari ovisi kojom će se brzinom odvijati glikoliza i to vrijedi za sve stanice u organizmu.

Glikogen je pričuvni polisaharid razgradnjom kojega se oslobađaju velike količine glukoze. Glukoza iz glikogena u mišićima izravno ulazi u glikolizu. Jetra čuva veliku količinu glikogena koji se po potrebi razgrađuje, a glukoza šalje u ostale dijelove organizma gdje manjka. Znači da jetra ne smije tu glukozu uključiti u glikolizu.
Pojednostavljeno ti izgleda ovako:
1. uslijed aktivnosti organizma (npr. mišića) pada koncentracija glukoze u krvi
2. preko niza reakcija u jetri se aktivira enzim fruktoza bisfosfataza 2
3. fruktoza bisfosfataza 2 razgrađuje fruktozu-2,6-fosfat (aktivator fosfofruktokinaze)
4. pada aktivnost fosfofruktokinaze (u jetri) i usporava se glikoliza
5. glikogen u jetri razgrađuje se do glukoze i otpušta u krv

Nisam još spomenuo fosfofruktokinazu 2. Taj je enzim također u jetri i katalizira nastajanje fruktoze-2,6-fosfata pa pokreće glikolizu. Zapravo su fruktoza bisfosfataza 2 i fosfofruktokinaza 2 dva katalitička mjesta na jednom proteinu, ali ne mogu djelovati istodobno. Fosforilacija proteina aktivira fruktozu bisfosfatazu, a isključuje fosfofruktokinazu. Defosforilacija djeluje obrnuto.

Ne znam jesam li ti pomogao. Možda djeluje komplicirano, ali u stvarnosti je mnogo složenije. Ipak se radi o živim organizmima.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr