Dobra večer ako biste mogli odgovoriti što prije na ove zadatke ja bih vas molila, 1. 2,2-dimetilciklobutan + klor 2. 1-klor-3-metil-pent-1-in+natrijev arid 3. prema IUPACU,3konstitucijska izomera okt-3-en pentanske duljine lanca 4. imenuj spoj strukturnu formulu i spoj napisati veznim crticama Zahvaljujem,hitno mi je!

Ime i prezime: Jelena Kvesić kvesic_f_4ever@hotmail.com

Iako je previše pitanja nahrpljeno, a da bi mi se dalo odgovarati, iz uskoro vidljivih razloga nisam odustao od odgovaranja.

1. Vjerojatno misliš na reakciju s 1,1-dimetilciklobutanom, jer nema previše smisla reći da je nešto 2,2-dimetilciklobutan. Kao da kažeš 2-fenol ili cikloheksan-2-on.
Moguća je supstitucija vodika klorom, i to na tri različite pozicije, i pucanje prstena te nastajanje 1,4-diklor-4-metilpentana i 1,4-diklor-2,2-dimetilbutana. Što će i u kojoj mjeri nastajati, ovisi o uvjetima. Kako isti nisu precizirani, ne bih se upuštao u nagađanja.

2. Ne znam što je natrijev arid. Riječ arid me jedino podsjeća na pustinjska (aridna) područja.

3. Ne mogu reći da razumijem pitanje.

4. Pitanje razumijem, ali nigdje nije spomenut spoj tako da ne znam kako odgovoriti.

Pretpostavljam da je hitnost zaslužna za kvalitetu pitanja. Preporučam stoga malko se umiriti i napisati pitanja na hrvatskom jeziku, koristeći pritom kakav pravopis ne ide li drugačije. Isto tako preporučam da i sama pročitaš pitanje prije no što ga pošalješ. Pomoglo bi i meni i tebi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr