ako željezov(III) hidroksid u čaši pomiješamo s vodom i u čašu kapnemo nekoliko kapi fenolftaleina ,otopina fenolftaleina će : A pocrvenjeti B postati ljubičasta C neće se ništa dogoditi objasni svoj odgovor: moze pomoc ,hvala puno unaprijed....

Ime i prezime: Fabijan Žunić f.aba.zuna@hotmail.com

Do odgovora se može doći na tri načina. Prvi i najbolji je da uzmeš nešto željezovog(III) hidroksida (ili najobičnije hrđe, bitne razlike nema), razmutiš u vodi i kapneš malo fenolftaleina te probaš uočiti ima li promjene boje kad se hrđa malo slegne.
Drugi je da iskoristiš podatke koje već znaš ili ih možeš naći i do očekivane promjene dođeš logičkim putem. Pitanja koja koriste pri zaključivanju su "Kakve je boje fenolftalein u lužnatim, a kakve u kiselim otopinama?", "Kolika je topljivost željezovog(III) hidroksida u vodi?" i "Hoće li voda u koju je dodano željezovog(III) hidroksida od toga postati kiselija, lužnatija ili će i dalje biti neutralna?"
Odgovor na prvo pitanje bi ti trebao biti poznat iz sedmog razreda ili barem mislim da se tu obrađuju indikatori. Do drugog nije teško doći. Treba samo uzeti komad nečeg hrđavog i pokušati isprati hrđu vodom. Odgovor na treće pitanje slijedi iz drugog, a iz njega se lako dođe do rješenja zadatka.
Treći je način, po svemu sudeći, propao.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr