Što je to piroliza bakrova (II) sulfata? Možete mi molim vas napisati jednadžbu kemijske reakcije pirolizu modre galice. Hvala unaprijed, pozdrav..

Ime i prezime: Petra Kušćer petrica2k@net.hr

Cilj e-škole kemije nije serviranje gotovih odgovora, nego poticanje učenikâ na samostalno istraživanje. U konkretnom slučaju tvog pitanja trebaš postupiti ovako: Najprije u tražilicu e-škole kemije upiši riječ piroliza i iz ponuđenih odgovora pokušaj barem približno shvatiti što bi trebla značiti ta riječ. Ako to ne pomogne, možeš pokušati upisati riječ piroliza u Googleovu tražilicu, pa vidjeti što ćeš dobiti kao odgovor.

Zatim u tražilicu e-škole kemije upiši izraz modra galica. Čitanjem ponuđenih odgovora saznat ćeš između ostalog i koja je razlika između modre galice i bakrova(II) sulfata.

Zatim bi trebala, povezavši jedno i drugo, zaključiti da tvoje pitanje nije dobro postavljeno, tj. da je umjesto "piroliza bakrova(II) sulfata" trebalo reći "piroliza modre galice" (ili "piroliza bakrova(II) sulfata pentahidrata").

Tijekom pretraživanja odgovora saznat ćeš niz drugih zanimljivih stvari, primjerice susrest ćeš se s novim izrazima (termoliza, analiza, sinteza, formulska jedinka), saznat ćeš kako u jednadžbi kemijske reakcije označavamo da se reakcija odvija uz zagrijavanje i sl. Neka te ti novi izrazi ne plaše. Ako koji od njih ne bude jasan, ništa te ne sprječava da ga upišeš u tražilicu i saznaš kada se i u kojem kontekstu pojavljuje. Na kraju krajeva, uvijek možeš ponovno postaviti pitanje na e-školi.

Pozdrav i sretno ti istraživanje!

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr