molio bi vas da mi odgovorite kako bi od sode bikarbone, soli, 3% hidrogena i soli dobio natrij hidroksid (NaOH) kojim postupkom i na koji način,i što mi od tih sastojaka uopće ne treba.. molio bi vas što detaljniji opis postupka..hvala unapred

Ime i prezime: ivica marković for.game32@gmail.com

Najjednostavniji postupak je sljedeći: uzmeš nabrojene sastojke i baciš sve osim soli. Zatim uzmeš sol i otopiš u što manje vode (mislim da će doći oko 350 grama soli na litru vode). U tu otopinu uroniš grafitne elektrode spojene na npr. izvor napajanja za računalo ili kakav punjač akumulatora, pomiriš se s time da će ti natrijev hidroksid biti nečist i elektroliziraš dok otopina ne prestane jako mirisati po kloru. Ako elektrolizer izgori, nabaviš drugi.
Kad završiš elektrolizu, trebaš još samo upariti otopinu do suha. To radije nemoj učiniti jer ćeš se gotovo sigurno tako barem ozbiljno ozlijediti. Bolje je natrijevu lužinu spremiti u kakvu plastičnu bocu i dobro začepiti.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr