Poštovani, trebam pomoć u prikupljanju podataka pri određivanju fizikalnih, kemijskih svojstava te pakiranju i prijevozu opasne tvari METILTETRAHIDROFURAN, poradi izrade seminarskog rada, unaprijd hvala!

Ime i prezime: Zdenko Mijic zdenko.mijic@gmail.com

Imam dvije primjedbe na pitanje. Prva je da postoje dva metiltetrahidrofurana, 2-metiltetrahidrofuran i 3-metiltetrahidrofuran, a druga da nijedan nije tako opasan da bi to trebalo posebno naglašavati. Također bih primjetio da mala slova čitam jednako dobro kao i velika pa nema neke potrebe da se tim putem osigurava da vidim ime spoja.

Želiš li naći podatke, najlakše ćeš to učiniti upišeš li u neku tražilicu englesko ime spoja (jako podsjećaju na hrvatska, samo imaju više slova h, x i y, a u ovom slučaju su to 3-methyltetrahydrofuran i 3-methyltetrahydrofuran) i kraticu MSDS ("material safety data sheet").

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr