pomiješa se 30,0 mL otopine natrijevog karbonata množinske koncentracije 2,0 mol/dm3 sa 70,0 mL otopine natrijevog hidrogenkarbonata množinske koncetracije 1,0 mol/dm3. izračunaj koncentraciju natrijevih iona u otopini ako pretpostavimo da se pri miješanju otopina ukupni volumen nije smanjio.

Ime i prezime: dorotea marčec dorotea.marcec@gmail.com

Uzme li se u obzir ta pretpostavka, zadatak je lako rješiv. Treba samo ukupnu množinu natrijevih iona podijeliti s ukupnim volumenom otopina. Jezikom formula rečeno:
V1 = 30,0 mL
V2 = 70,0 mL
c1 = 2,0 mol dm-3
c2 = 1,0 mol dm-3

c(Na+) = (2V1c1 + V2c2)/(V1 + V2)

Naravno, budući da je prva otopina po svojoj prilici dvadesetpostotna vodena otopina natrijevog karbonata, a druga otprilike sedam do osampostotna vodena otopina natrijevog hidrogenkarbonata, ne bih bio pretjerano siguran u točnost pretpostavke. Ipak, vjerojatno promjena volumena nije tolika da bi greška u računu bila velika.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr