sta je to tocno DDT??

Ime i prezime: lara jerman maxi@net4u.hr

DDT (diklordifeniltrikloretan) je vjerojatno najpoznatiji insekticid. Sintetiziran je još 1874. godine (O. Zeidler), ali kao insekticid se koristi od 1939. (O. Müller dobio je za otkriće insekticidnog djelovanjna Nobelovu nagradu 1948.). Zapravo je to smjesa izomera među kojima je najzastupljeniji i najaktivniji p,p’-DDT:

DDT je kristaliničan prah bijele boje, bez mirisa ili vrlo slabog, gotovo netopljiv u vodi, ali odlično u organskim otapalima.
Vrlo je učinkovit insekticid pa se brzo raširio u uporabi po čitavom svijetu. Posebno se pokazao djelotvornim u borbi protiv malaričnih komaraca. Od 40-ih godina spašeni su milijuni života. Često se navodi Šri Lanka kao primjer. Ondje je od 1934. do 1935. bilo 80 tisuća umrlih od 1,5 milijuna oboljelih od malarije. Samo 17 slučajeva zabilježeno je 1963., ali 1969., nakon zabrane DDT-a, malarija se vratila s pola milijuna oboljelih.
Ako se uzima preko usta DDT je slabo toksičan za sisavce “na kratke staze”.Zato je trebalo proći mnogo godina da se uvidi njegova opasnost za čovjeka i biosferu. DDT se nakuplja u tkivu, pretežno masnom, i kroz dugo razdoblje oštećuje organizam. Vrlo teško se razgrađuje i u organizmima i u okolišu, vrijeme poluraspada je između 10 i 15 godina. I produkti raspada su toksični. U SAD-u DDT je zabranjen još 1973., danas u gotovo cijelom svijetu i primjećeno je opadanje koncentracije u sedimentima, živim organizmima i prehrambenim proizvodima. U nekim zemljama ponovo je dopuštena njegova uporaba jer su kukci postali imuni na druge insekticide.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr