Ne znam jesam li poslao pitanje ako sam poslao prije ispričavam se. Molio bih vas da provjerite jesam li dobro izračunao kemijske jednadžbe ako nisam molio bih vas da me ispravite: 1.) Fe2O3 + H2CO3 -------> Fe2(CO3)2 + H2O 2.) 3KOH (aq) + H3PO4 ----> K3PO4 + 3H2O 3.) Cu2O + HNO3 -------> 2CuNO3 + H2O 4.) Al2O3 + H2SO3 -----> Al2(SO3)3 + H2O 5.) Na2O + H2SO4 -----> Na2SO4 + H2O 6.) ZnO + 2 HCL (aq) ----> ZnCl2 +H2O 7.) PbO + H2CO3 -----> PbCO3 + H2O 8.) Na OH + H2SO4 -----> NaSO4 + H2O 9.) Ca (OH) 2 + HNO3 ------> CaNO3 + H2O

Ime i prezime: Vedran Pevec vedran1995@hotmail.com

Prije svega, kemijske jednadžbe se ne računaju, već izjednačuju. Račun je, i to s brojkama malokad većima od deset, samo sredstvo.

Pogledam li samo brojke, promašio si u prvoj, trećoj, četvrtoj, osmoj (tu ti je pogrešna i formula natrijevog sulfata) i devetoj (gdje si promašio formulu kalcijevog nitrata). Preporučio bih da posvetiš nešto vremena izjednačavanju jer si fulao preko polovice.

No, više me muči jedna druga stvar. Kao primjer neka posluži sljedeća jednadžba:

NaO4 + H2O → H2NaO5

Na njoj je, kao što se vidi, prikazano otapanje natrijevog(VIII) oksida u vodi pri čemu nastaje pernatrijeva kiselina. Jednadžba je izjednačena i sve brojke su na mjestu, ali fali smisao jer dvije trećine spojeva u njoj ne postoje i po svojoj prilici ni ne mogu postojati.
U zadacima koje si ti dobio 4 opisana procesa u najmanju se ruku neće zbiti kako to u jednadžbi piše. Sumporasta kiselina kao molekula praktički ne postoji u vodenim otopinama (njezino postojanje dokazano je tek u plinskoj fazi), a ugljična je dominantno prisutna kao ugljikov dioksid u ravnoteži s hidrogenkarbonatom. Željezov(III) karbonat nestabilna je i teško dokaziva supstanca za koju nisam našao kako ju pripraviti, već samo neke postupke iza kojih se može pokazati da je je u smjesi bilo. Otapanjem bakrovog(I) oksida u dušičnoj kiselini nastat će bakrov(II) nitrat i bakar koji će se također otopiti u dušičnoj kiselini. Aluminijev sulfit isto nije skroz trivijalan i nisam siguran postoji li stvarno kao takav jer sam našao samo recepte za hidrate, ako ne i adukte aluminijevog oksida ili hidroksida sa sumporovim dioksidom. Ukratko, kemija koju jednadžbe opisuju malčice je sumnjiva.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr