molim vas odgovorite što prije:kalijev hidrid i metanprikaži Lewisovom simbolikom, navedi agr. stanje, objasni pH tih spojeva i napiši jednadžbu. hvala

Ime i prezime: MARTINA MARINTIĆ

Kalijev hidrid je ionski spoj čija se formulska jedinka (KH) sastoji od kalijeva kationa i hidridnog aniona. Strukture navedenih dvaju iona prikazane Lewisovom simbolikom izgledaju ovako:

K+ H:

Kalijev hidrid je pri sobnoj temperaturi i atmosferskom tlaku u čvrstom agregacijskom stanju. Burno reagira s vodom (pa čak i s vlagom iz zraka) oslobađajući vodik, pa može lako izazvati požar. Zato ga treba čuvati u suhoj i dobro zatvorenoj posudi.

Metan je kovalentni spoj ugljika i vodika. Kemijska mu je formula CH4. Pri sobnoj je temperaturi i atmosferskom tlaku u plinovitom agregacijskom stanju. Zapaljiv je i glavni je sastojak plina za grijanje i kuhanje u kućanstvu. Gorenjem metana uz dovoljan pristup zraka nastaju voda i ugljikov dioksid.

Prikaz strukture molekule metana Lewisovom simbolikom nacrtat ćeš tako da u sredini crteža napišeš veliko slovo C, iz njega povučeš četiri valentne crtice, svaku u svom smjeru, tako da ga okružiš četirima crticama koje vire iz njega, i na vrh svake od njih upišeš po jedno veliko slovo H.

Pitanje o pH navedenih spojeva posve je besmisleno; to je otprilike kao da pitaš koji je miris bijele boje, koji je okus Sunca ili zašto automobil trči. pH je veličina definirana za razrijeđene vodene otopine spojeva, a ne za spojeve. Više o pH vidi ovdje.

Isto tako, nije mi jasan dio "napiši jednadžbu". Kakvu jednadžbu? Jednadžbu čega? Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr