Poštovani? Trenutno izrađujem jedan poslovni plan a fale mi neki kemijski podatci? Kako proizvesti tekucinu za pranje vjetrobranskih stakala, zanima me kemaijski sastav da bi mogao napravit cijenu koštanja gotovog proizvoda? Nadam se da i mozete pomoći. Unaprijed hvala?

Ime i prezime: anto jakic

Tekućine za pranje vjetrobranskih stakala po svojoj prilici sadrže oveću količinu vode (jer je to najjeftinije otapalo), nešto površinski aktivnih tvari (možda sapuni, možda alkilsulfonati, možda nešto treće, ako ne i četvrto) i vjerojatno nešto za snižavanje ledišta otopine (najvjerojatnije glicerol ili glikol). Više bi podataka moglo pisati na bocama takvih tekućina, a još više znaju proizvođači istih, s tim da ne znam koliko su voljni svoje znanje dijeliti.

Pozdrav?

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr