Za domaći rad sam imala napraviti pokus sa željezom.U pet epruveta smo imali staviti dva jednaka željezna čavla.Morali smo ih staviti u epruvetu gdje se nalazi destilirana voda do tri centimetra iznad čavlića,u drugoj smo imali destiliranu vodu do polovice čavlića,u trećoj otopinu kuhinjske soli do visine kao u prvoj epruveti,u četvrtoj prokuhanu vodu do iste visine kao u prvoj,ali smo trebali malo doliti ulja na vrh i u petoj smo imali staviti čavliće u malo bezvodnoga kalcijeva klorida.Mislila sam napraviti pokus,ali nisam znala gdje bih mogla naći kalcijev klorid ni što je to uopće.Možete li mi reći koje će se promjene dogoditi u pet epruveta nakon nekoliko dana.Hvala.

Ime i prezime: Martina Franković martinaluchac@net.hr

 


Kako nisi imala uvjete za samo jedan od tih pokusa, opisat ću što se u njemu moglo zbivati. Nešto o ostalima možeš naći ovdje.
Bezvodni kalcijev klorid izrazito je higroskopna tvar što će reći da apsorbira vlagu iz okoline postupno prelazeći u smjesu hidrata (najstabilniji su dihidrat i heksahidrat), a zatim i u vodenu otopinu. Zato rezultat pokusa s čavlićem jako ovisi o vanjskim uvjetima i tome je li epruveta začepljena ili ne, kao i o duljini održavanja pokusa. Ako je epruveta otvorena, u početku će kalcijev klorid pokupiti svu prisutnu vodu i tako znatno usporiti koroziju željeza, ali kako bude sve vlažniji, efekt će postati dijametralno suprotan i željezo će korodirati znatno brže jer neće samo biti mokro, već će biti u otopini soli.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija