imam tri pitanja, molim vas da mi odgovorite do navecer, jer mi treba za sutra, hvala unaprijed, evo pitanja 1)kako odrediti tko ima vecu elektronegativnost - molekula fosforovodika ili amonijaka? (i opcenito kako se odredjuje elektronegativnost u molekulama) 2)zasto bor ima manju prvu energiju ionizacije od berilija? 3)o cemu ovisi je li neka reakcija moguca ili ne moguca (mozda je rijec o elektrodnom potencijalima,voltinom nizu?)? 4)treba poredati spojeve prema porastu relativne jakosti vodikovih veza medju molekulama NH3, H2O, HF pozdrav

Ime i prezime: martin selak milan.inter.1908@gmail.com

1. Elektronegativnost nije svojstvo molekula nego atoma tako da je to pitanje smislom manjkavo. Ako si mislio na dipolni moment molekula, on se praktično određuje preko spektroskopija ili strukturnih analiza kristalnih tvari, a teorijski kvantnomehaničkim računima, o čemu općenito ne znam puno. Postoji i odokativna metoda u kojoj polarnost molekule procjenjuješ na osnovu razlika između elektronegativnosti njezinih atoma, ali ona je uglavnom nagađanje, osim kod krajnje jednostavnih molekula.

2. Oduzmeš li elektron atomu berilija, moraš uložiti energiju za izbacivanje s-elektrona, dok kod bora izbacuješ p-elektron koji je (nužno) više energije pa mu manje treba da izleti iz atoma.

3. Radije bih rekao da u danim uvjetima neće ići, nego da je nemoguća, barem ako se uzimlju reakcije koje nisu besmislene. Jedan moguć kriterij je promjena Gibbsove energije pri zadanim uvjetima. Ako je veća od nule, reakcija nikud neće ići. Može se uzeti i energija aktivacije, ali tu je barijeru puno lakše izigrati nego onu termodinamičku.

4. Rekao si da imaš tri pitanja. Inače se kod procjene jakosti vodikovih veza vodiš logikom sličnom onoj kod procjene polarnosti molekula.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr