Čuo sam za neke radioaktivne elemente.Zanimaju me uran i plutonij,u udžbenicima ne piše puno pa sam se odlučio obratiti vama.koji je opasniji i jači od te dvojice tj.koji ispušta više energije?također sam čitao u jednoj knjizi da se samo plutonij koristi u vojne svrhe.Je li to istina ili je uran stvarno preslab za takve stvari?? Zanima me i ujedno koji od njih je ubojitiji eksploziv u bombama?

Ime i prezime: marko duspara razlomak@live.com

 


Umjesto izraza "radioaktivni elementi", bolje je i točnije govoriti o "radioaktivnim izotopima". Naime, postoje kemijski elementi koji uz nestabilne (radioaktivne) imaju i stabilne (neradioaktivne) izotope, primjerice element ugljik se u prirodi javlja kao smjesa uglavnom triju izotopa, 12C, 13C i 14C, od kojih su prva dva stabilni, a treći (14C) je radioaktivan.

Elementi uranij i plutonij nemaju stabilnih izotopa, tj. svi izotopi uranija i svi izotopi plutonija su nestabilni i radioaktivni. Neki od izotopa uranija i plutonija mogu se upotrijebiti kao gorivo u nuklearnim reaktorima, a također i kao eksploziv u nuklearnim (atomskim) bombama.

Atomske bombe su snažno, moćno i ubojito oružje, neovisno o tome jesu li punjene uranijem (točnije, uranijevim izotopom 235U) ili plutonijem (239Pu). Količina energije koja će se osloboditi eksplozijom atomske bombe ovisi o masi punjenja, ali i o konstrukciji bombe, tako da usporedba jačine s obzirom na sastav punjenja baš i nema puno smisla.

Kad se raspravlja o uraniju, važni pojmovi koje treba spomenuti i objasniti su obogaćeni uranij i osiromašeni uranij. Evo o čemu se radi.

Prirodni uranij je smjesa (uglavnom) dvaju izotopa, 238U (oko 99,3 %) i 235U (oko 0,7 %). Od tih dvaju izotopa kao materijal za nuklearnu fisiju koristan je isključivo 235U, pa stoga prirodni uranij prije uporabe treba "obogatiti", tj. podvrći procesu u kojem će mu se povećati udio željenog izotopa. Za uporabu u nuklearnim reaktorima dovoljno je da se taj udio podigne na oko 4 % (to je tzv. niskoobogaćeni uranij), dok je za atomsko oružje potrebno da taj udio bude iznad 90 % (tzv. visokoobogaćeni uranij). Tijekom procesa obogaćivanja uranija kao nusprodukt nastaju velike količine tzv. osiromašenog uranija, tj. takvog uranija iz kojeg je iscrpljen gotovo sav izotop 235U, pa je preostao uglavnom 238U.

Osiromašeni se uranij u vojnoj industriji uglavnom rabi kao materijal za izradu streljiva, projektila i štitova jer ima veliku gustoću. Osiromašeni uranij je niskoradioaktivan. Toksičan je, kao uostalom i većina drugih teških metala, pa predstavlja ozbiljan ekološki problem. Toliko o uraniju.

Vezano uz toksičnost (otrovnost), treba spomenuti da je plutonij iznimno toksičan element, tako da čak i neovisno o svojoj radioaktivnosti spada među najotrovnije poznate tvari.

O ovoj temi bi se dalo još jako puno pisati. Savjetujem ti da više o tome pročitaš na Wikipediji, gdje postoji niz jako dobrih i opširnih članaka baš o tim stvarima, pa ako ti što od toga ne bude jasno, javi nam se ponovno. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija