Imam jedno pitanje i bila bih vam jako zahvalna ukoliko mi odgovorite na nj. Za domaću zadaću trebamo napisati i obrazložiti kako dobivamo karbonatnu kiselinu (H2CO3) i kako dobivamo fosfatnu kiselinu (H3PO4). Pfofesorica nam je jedino natuknula da trebamo zapaliti jedan nemetal. Budući da uopće nemam ideju kako bih dobila te kiseline, nadala sam se da ćete mi pomoći. Veliko hvala, Dora.

Ime i prezime: Dora Matić matic.dora@gmail.com

Ime spoja H2CO3 je ugljična kiselina, a spoj H3PO4 zove se fosforna kiselina. Soli ugljične kiseline zovu se karbonati (npr. Na2CO3 je natrijev karbonat), a soli fosforne kiseline zovu se fosfati (npr. Na3PO4 je natrijev fosfat).

Ugljičnu kiselinu možemo pripraviti otapanjem ugljikova dioksida u vodi. Ugljikov dioksid može nastati gorenjem ugljika na zraku. Dakle, najprije zapalimo ugljik. On gorenjem (tj. reakcijom s kisikom) daje ugljikov dioksid, a otapanjem ugljikova dioksida u vodi nastaje ugljična kiselina.

Posve analogno, gorenjem fosfora na zraku nastaje fosforov(V) oksid, a njegovim otapanjem u vodi dobivamo fosfornu kiselinu.

Jednadžbe reakcija namjerno nisam napisao jer to je tvoj zadatak. Osim toga, ako malo potražiš po starim odgovorima, prilično je vjerojatno da ćeš ih pronaći. Bude li ipak problema, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr