zdravo..treba mi mala pomoc..koji su sve nacini dobivanja soli??..znam da jedan od nacina su neposrednim spajanjem metala i nemetala,reakcijom neutralizacije,otamanjem metalnih oksida u kiselinama i sto jos...zahvaljujem.!!

Ime i prezime: Matea matea_cakalin@hotmail.com

Načini dobivanja soli nisu baš ograničeni pa nekakva kategorizacija i nije previše smislena. Uzmeš li još u obzir da postoje soli sastavom znatno kompliciranije od binarnih spojeva poput magnezijevog sulfida, broj različitih načina ide u nebesa.
Ograničimo li se ipak na binarne spojeve i soli oksokiselina, mogu tvojoj listi dodati još reakcije u kojima iz dvije soli nastaju druge dvije, otapanje nemetalnih oksida u lužinama ili reakcije istih s oksidima ili krutim hidroksidima i otapanje nemetala u lužinama, s tim da ne nastaju tu uvijek samo binarni spojevi. U biti, za sve kombinacije spojeva metala i nemetala može se naći neki spoj koji se tako dobiva, a često i spoj koji na taj način nije moguće dobiti. (npr. natrijev klorid lako nastaje direktnom sintezom, ali željezov(II) klorid analognom reakcijom neće nastati, jer nastaje željezov(III) klorid).
A mogu dodati i dobivanje kalijevog perklorata elektrolizom koncentrirane otopine kalijevog klorida, dobivanje natrijevog sulfida žarenjem natrijevog sulfata s ugljenom, dobivanje kalcijevog sulfida prevođenjem para ugljikovog disulfida preko zagrijanog komada kalcija i još načina za koje bi trebalo izmišljati nove kategorije.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr