je li isparavanje vode egzotermna ili endotermna reakcija?zašto temperatura ne raste tijekom vrenja tekućine uz stalno dovođenje topline?

Ime i prezime: ana oš ivan mažuranić

Odgovor na prvo pitanje je da nije ni jedno ni drugo, jer isparavanje vode uopće nije reakcija. Ono prilično očito spada među tipične fizikalne promjene.
U drugom pitanju imaš ubačen odgovor na ono što si mislio pitati u prvom, a ovo ti ga možda učini očitijim: kakva je promjena ako se zbiva uz dovođenje topline? (Definicije egzotermnih i endotermnih promjena valjda znaš, a ako ne, imaš ih sigurno u udžbeniku kemije.)
Odgovor na drugo nalazi se pak u prvom. Kad nešto griješ, temperatura tomu obično raste. Ako ne raste, onda se ta toplina očito troši na neku promjenu. Na tebi je da odabereš onu pravu.

P.S. S ovim pitanjem do daljnjega prekidam praksu odgovaranja na nepotpuno potpisana pitanja. Za pseudonime i imena postoje forumi i blogovi. Ova je stranica ipak nešto ozbiljnija.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr