Pozdrav svima!Rješavam jedan zadatak i nikako da shvatim u čemu griješim pa Vas molim da mi pomognete. Zadatak: Treba izračunati entalpiju razlaganja kalcijeva karbonata prema jednadžbi: CaCO3->CaO + CO2, a zadane su sljedeće jednadžbe: Ca+1/2O2->Cao (rH=-635 kJ/mol), C+O2->CO2 (rH=-394 kJ/mlo) i Ca+C+3/2O2->CaCO3 (rH=-1207 kJ7mol). Puno hvala!

Ime i prezime: Katarina Kovačić

Sve što u zadatku treba je pomnožiti potonje tri jednadžbe nekim koeficijentima i zbrojiti ih tako da daju onu prvu i zatim isto učiniti s njihovim molarnim entalpijama. U biti, dostatno je jednu jednadžbu okrenuti (pomnožiti s -1) i dodati joj druge dvije. Kako nisi rekla što si radila ili pokušavala u zadatku, ne mogu znati što te točno muči. Nadam se da je ova sugestija dovoljna.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr