Poštovani, imam pitanje koje se tiče pH vrijednosti. U čistoj vodi koncentracija oksonijevih iona iznosi 10-7 mol dm-3. I sad, ukoliko u tu vodu dovedemo recimo HCl, on će potpuno disocirati i povećati koncentraciju H3O+ iona. Onaj pH koji ima novonastala kiselina, označava li on koncentraciju iona koje je dala kiselina ili ukupnu koncentraciju (novonastalih iona & već postojećih 10-7 iona koji su u vodi bili još prije nego što smo otopili HCl). Nadam se da shvaćate što hoću reći, meni to baš nije jasno pa ni sama ne znam djeluje li ovo pitanje banalno ili je zbunjeno...Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i puno pozdrava.

Ime i prezime: Katja Kustura katja_kustura@hotmail.com

Stvar je u tome da je koncentracija oksonijevih iona u vodi zapravo jako mala, pa čak i ako dodaš samo malo kiseline, zapravo si dodala jako puno oksonijevih iona, tako da ona prvotna množina oksonijevih iona postaje zanemarivo mala u usporedbi s dodanom množinom.

Recimo, zamisli si litru čiste destilirane vode. Koncentracija H3O+ u tom uzorku vode je približno 0,0000001 mol/dm3. Sad si zamisli da u taj uzorak vode dodaš 1 mL koncentrirane klorovodične kiseline. U jednom mililitru koncentrirane klorovodične kiseline nalazi se otprilike 0,01 mol H3O+. Kolika će biti koncentracija H3O+ u uzorku vode nakon tog dodatka?

Stani, razmisli, odgovori na pitanje, pa nastavi čitati.

Koliko sam pogriješio ako umjesto 0,0100001 mol/dm3 odgovorim 0,01 mol/dm3? Ima li prvi odgovor uopće smisla, s obzirom da sam ionako rekao da se u jednom mililitru koncentrirane kiseline nalazi otprilike 0,01 mol H3O+?

Preračunamo li gore navedene koncentracije u pH, dobit ćemo u prvom slučaju pH = 1,9999956..., a u drugom pH = 2,00...

Nema nikakvog valjanog razloga da prvu vrijednost ne zaokružimo na pH = 2. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr