molm da mi objasnite osnovno o askorbinskoj kiselini. veliko hvala

Ime i prezime: olja mladenovic olja@bib.sanu.ac.yu

Prvo nešto o fizičkim i kemijskim svojstvima:
Askorbinska kiselina (vitamin C) postoji u dva tautomerna oblika:

Čista askorbinska kiselina kristalizira u obliku bezbojnih (bijelih) kristala, dobro topljivih u vodi . Vodena otopina je kisela (disocira hidroksilna skupina na trećem C-atomu, “dolje lijevo” na formuli). Gustoća kristala je 1,7 g cm-3, tale se uz raspadanje na oko 190 °C.
Askorbinska kiselina lako se oksidira, mora se čuvati od svjetla, metala, zraka i u kiselom mediju, inače se raspada. Voće i preparati s visokim sadržajem vitamina C su kiseli, ali ne jer je vitamin kiselina, već upravo zato što to pomaže njegovu održanju.

U organizmu vitamin C obavlja mnogo važnih uloga: potiče imunološki sustav, pomaže u absorpciji nekih sastojaka hrane, bitan je za sintezu kolagena, steroidnih hormona, neurotransmitera, eliminira slobodne radikale u organizmu...
Većina sisavaca može sintetizirati askorbinsku kiselinu. Čovjek je među rijetkima koji ne mogu pa je mora uzimati s hranom. U odnosu na ostale vitamine potreba za vitaminom C je vrlo velika (do nekoliko stotina miligrama dnevno). Uzimanje velikih doza vitamina C vrlo rijetko dovodi do hipervitaminoze i štetnih posljedica jer se lako višak vitamina izluči mokraćom. Česti su naprotiv simptomi uzrokovani deficitom toga vitamina (povezano s lošom prehranom): gubitak apetita, umor, bolovi u zglobovima, česte infekcije, anemija... u ekstremnim slučajevima skorbut.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr