Koji je volumen NaOH koncentracije 2mol/dm3 potreban za prevodjenje 0,5 mol glicina koji se nalazi u kationskom obliku u anionski oblik? unaprijed hvala!

Ime i prezime: marija g derra2802@gmail.com

Sažeta strukturna formula kationskog (potpuno protoniranog) oblika glicina jest H3N+CH2COOH (nositelj pozitivnog naboja jest atom dušika aminske skupine), a onog anionskog (potpuno deprotoniranog) H2NCH2COO (nositelj negativnog naboja je karboksilatna skupina). Očito je da je, želi li se iz potpuno protoniranog dobiti potpuno deprotonirani oblik, potrebno jednoj molekuli glicina "oduzeti" dva protona (H+). Kako je množina glicina 0,5 mol, to će biti potrebno ukloniti 1 mol protona. Imajući na umu reakciju H+ + OH → H2O, jasno je da nam je potrebno 1 mol hidroksidnih iona, tj. NaOH. Sada preostaje samo izračunati volumen otopine NaOH koncentracije 2 moldm–3 koja sadrži 1 mol NaOH.

n(NaOH) = c(NaOH) · V(NaOH)
V(NaOH) = n(NaOH) / c(NaOH)

V(NaOH) = 1 mol / 2 moldm–3
V(NaOH) = 0,5 dm3.