Pri potpunom sagorijevanju 3,8g nekog spoja nastalo je 2,2 g CO2 i 6,4 g SO2. Spoj se sastoji od karbona i sumpora.Odrediti formulu spoja. Odgovor je: CS2 Zaista ne znam kako i putem kojih formula doci do tog rijesenja, mozda je zadatak banalan, ali ja nisam neki vrsni hemicar!

Ime i prezime: irma dark_irma_imamovic@hotmail.com

Valja prvo izračunati množine CO2 i SO2, jer to su ujedno i množine ugljika odnosno sumpora u polaznom spoju.

M(CO2) = 44 gmol–1
M(SO2) = 64 gmol–1

n(CO2) = m(CO2) / M(CO2)
n(CO2) = 2,2 g / 44 gmol–1
n(CO2) = 0,05 mol

n(SO2) = m(SO2) / M(SO2)
n(SO2) = 6,4 g / 64 gmol–1
n(SO2) = 0,1 mol

Iz dobivenih množina očito je da je omjer množina ugljika i sumpora u početnom spoju 1 : 2. Obzirom da je u zadatku već rečeno da se spoj sastoji samo od ugljika i sumpora, nije potrebno računski provjeravati jesu li u tom spoju prisutni atomi još kojeg elementa. Rješenje zadatka je dakle spoj empirijske formule CS2, a kako ne postoje dodatni podaci, moramo pretpostaviti da je to ujedno i molekulska formula početnog spoja.

Odgovorio: Filip Topić   ftopic@chem.pmf.hr