Zanima me kako odrediti polumjer iona, i kako znati jel veći od polumjera određenih atoma??? A zadatak ide: Koja od navedenih čestica ima najveći polumjer? A. Na+ B. N3– C. F- D. Ne

Ime i prezime: Hrvoje Lasić lasic.hrvoje@hotmail.com

Općenito, kada atom primi elektron tada mu se polumjer povećeva, a kada ga odpusti, smanjuje se.

Dva su slučaja u kojima možemo sa sigurnošću reći u kakvomu su odnosu veličine atoma i iona. Prvi je slučaj kada uspoređujemo atom nekog elementa i ione istog elementa. Tada će anion imati veći promjer od neutralnog atoma, a kation manji, tj. ona čestica koja ima više elektrona imat će i veći polumjer. To je prilično očito.

Drugi je slučaj kada uspoređujemo čestice (atome i ione) koji imaju isti broj elektrona u omotaču, a različit naboj jezgre (kao što je u slučaju tvoga zadatka). Tada će one vrste u kojih je jezgra najjače nabijena (tj. ima najviše protona u njoj, iliti pripada atomu elementa najvećega atomskog broja) jezgra najjače privlačiti elektrone, te će imati najmanji polumjer, dok će jezgra najmanjeg naboja najslabije privlačiti elektrone, te će polumjer odgovarajuće čestice biti najveći.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr