Prvi put vam postavljam pitanje, ali mi je vaš odgovor jako važan. Radili smo jedan pokus. U jednoj je upruveti bila ružičasta tekućuna, a u drugoj bezbojna. Kada smo to ulili jedno u drugo ružičasta je bila na vrhu. No, imali smo još dvije epruvete u kojima su bile ružičasta i bezbojna tekučina. Kada smo ih spojili, ružičasta je bila na dnu. Kada smo spojili epruvetu u kojoj je ružičasta bila na dnu i onu i kojoj je ružičasta bila na vrhu, dobili smo sljedeče. U epruveti je bilo ružičasta na vrhu, pa bezbojna (spojile su se obje jer su bile iste tekučine), a poslije opet ružičasta. Možete mi objasniti koje bih tekučine trebala uzeti kako bih ponovila taj pokus?

Ime i prezime: Monika Miniri monika@miniri.com

Eh Monika, Monika... Ne očekuješ valjda da tako lako odajemo svoj tajne?

Smisao slavnog "Zadatka za 5" profesora Vrkljana s bezbojnim i purpurnim tekućinama jest upravo u tome da taj problem koji tebe muči učenici sami riješe, e kako bi pokus mogli ponoviti.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr