Molim Vas napišite mi kakva je uloga DNA-polimeraze u SOS popravku.AKO MOŽE DO UTORKA,1.10. JER MI TO TREBA SESTRI ZA ISPIT. hVALA

Ime i prezime: Mario Perak maperak@inet.hr

Žao mi je što odgovor stiže dan kasnije. Nije namjerno.

Bakterije imaju sustav za popravak oštećene DNA (SOS) koji se pokreće kad normalni mehanizmi ne mogu djelovati, npr. kod prevelikog broja oštećenja. U tome sudjeluje velik broj proteina, ali DNA polimeraza II je jedini enzim koji direktno popravlja DNA. Polimeraze I i II vrlo rijetko griješe prilikom kopiranja, a i onda većinu grešaka isprave drugi enzimi. Polimeraza II ne radi tako sigurno. Često se desi da krivo kopira, a, kako se pali u kritičnim situacijama, ponekad su oštećenja DNA tako velika da nema dovoljno informacija za popravak pa zamjenjuje uništeni dio nasumičnim slijedom nukleotida. Tako dolazi do mutacija, ali za organizam je bolje i to od smrti.
Smatra se stoga da SOS ima važnu ulogu u evoluciji organizama u stresnim situacijama.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr