Ako se sagorjevanjem odredjene kolicine nekog ugljovodonika dobije 11,2L CO2 i 5,6L H20 u gasovitom stanju (svedeno na normalne uslove), empirijska formula tog jedinjenja je:? R:CH *meni je potreban postupak,ako je moguce...

Ime i prezime: Marija Ristic slavica.o_90@hotmail.com

Dakle ovako, kada nesto spalimo, onda to izreagira s kisikom. Ukoliko spaljujemo neki ugljikovodik uz dovoljno kisika, kao produkti će nastati ugljikov(IV) oksid i voda. E sad: sav ugljik koji se je nalazio u uzorku, završio je kao CO2, a sav vodik kao H2O. Iz toga slijedi da je množina atomâ ugljika u uzorku jednaka množini molekula CO2 koje nestaju njegovim spaljivanjem, a množina atomâ vodika u uzorku je bija jednaka dvostrukoj nmožini molekula vode (jer svaka molekula vode sadrži dva atoma vodika).
Sve što ti je dakle uraditi je izračunati množine CO2 i H2O (preko jednadžbe stanja idealnog plina), iz njih vidjeti množine ugljika i vodika u uzorku i vidjeti u kojem su omjeru (tj. podijeliti ih s onom manjom).

Osim ovog uobičajenog načina kako možeš riješiti bilo kakav sadatak ovoga tipa, tvoj se zadatak dade riješiti bez posebnog računanja nmožine. Budući da su ti oba volumena plinova dana pri jednakom tlaku i temperaturi, vrijedi da je omjer njihovih volumena jednak omjeru množina njihovih molekula (Avogadro). Dakle
V(CO2)/V(H2O) = n(CO2)/n(H2O),
Nadalje kako smo već rekli, vrijedi da je
n(C) = n(CO2)
n(H) = 2n(H2O)
Pa onda možemo pisati
V(CO2)/V(H2O) = n(C)/(n(H)/2) = 2n(C)/n(H),
odnosno
n(C)/n(H) = V(CO2)/2V(H2O),
što nam daje
n(C)/n(H) = 11,2L/(2*5,6L ) = 11,2L/11,2L = 1/1 = 1,
tj. omjer množina ugljika i kisika u uzorku je 1:1, tj. množine su im jednake, tj. empirijska formula je CH, kao što nam i rješenje kaže. Zamijeti da nam u ovome drugom postupku uopće nije bitno koliki su tlak i temperatura (što nam je u prvom načinu bilo nužno znati), već nam je dovoljan podatak da su oba plina bili pod jednakim uvjetima tlaka i temperature.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr