Mozete li mi reci nesto o efektu staklenika? Kako je on nastao i kako utjece na nasu planetu? Sto mozemo uciniti da sprijecimo nastajanje ozonskih rupa?

Ime i prezime: Kristina D. Kristina.Drenski@public.srce.hr

 


Započet ću odgovor jednom slikom, spektrom elektromagnetskog zračenja koje emitira čvrsto tijelo. Izgled spektra ne ovisi o vrsti tvari koja emitira, već, u idealnom slučaju (crno tijelo), samo o temperaturi. Tijelo više temperature emitira više energije u obliku zračenja kraćih valnih duljina od hladnijeg tijela.

Planckove krivulje - zračenje crnog tijela

Stoga Sunce, temperature oko 6000 °C na površini, emitira uglavnom vidljivo svijetlo. Dio zračenja koje stiže do Zemlje reflektira se odmah na atmosferi, dio na površini, a dio Zemlja apsorbira. Tek se mali djelić zračenja zaustavlja u atmosferi jer je ona za te valne duljine prozirna (inače ne bismo vidjeli kroz zrak).
Zračenje koje je Zemlja apsorbirala zagrijava njenu površinu. Nešto od te topline direktno se prenosi na zrak uz tlo. Ali i Zemlja zrači, a kako je očito puno hladnija od Sunca maksimalni intenzitet pada u područje infracrvenog zračenja. Za te valne duljine atmosfera nije potpuno propusna, tzv. staklenički plinovi apsorbiraju infracrveno zračenje. Što je više tih plinova u atmosferi više energije ostaje zarobljeno i veća je temperatura na površini Zemlje i donjim slojevima atmosfere.
Glavni sastojci zraka, dušik i kisik, potpuno su prozirni za infracrveno zračenje. Najvažniji su staklenički plinovi ugljikov dioksid, metan, vodena para, CFC (klorofluorougljici), dušikovi oksidi i ozon. Iako ih ima manje od 1 % u atmosferi njihovo je djelovanje izraženo i jako važno. Bez efekta staklenika površina bi Zemlje bila smrznuta, s temperaturom oko -20 °C. Povećanje količine stakleničkih plinova može imati teške posljedice kao i smanjenje. Posljednjih godina primjećen je porast koncentracije ugljikova dioksida, ali još nije neosporno dokazan i globalni utjecaj na klimu.

Smanjenje količine ozona u višim slojevima atmiosfere, posebno na polovima (ozonske rupe) drugi je problem, povezan s efektom staklenika jer zagrijavanje atmosfere pomaže uništavanje ozonskog omotača. Ozon razaraju prvenstveno klorofluorougljici pa je najbolji način za sprječavanje daljnjeg uništavanja omotača upravo redukcija njihove proizvodnje i uporabe.

Nešto o efektu staklenika ima i pod odgovorom 518.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija