Poštovani, trenutno iz kemije učimo rješavati jednadžbe redoks - reakcije. Rješavajući zadatke iz zbirke riješenih primjera i zadataka iz opće kemije (Petreski, Sever), naišla sam na zadatak u kojem piše da se odrede koeficijenti u jednadžbi redoks - reakcije s obzirom da se reakcija zbiva u kiselom mediju. Mene zanima što znači kiseli medij, jer ga mi na satu nismo spominjali. Koja je razlika kad piše da se reakcija zbiva u kiselom mediju i kad ništa ne piše? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru! Lijep pozdrav!

Ime i prezime: Ines Cazin inescazin@gmail.com

 


Kiseli medij znači upravo to - kiseli medij. Medij iliti sredina jest ono u čemu se reakcija odvija (reakcijska smjesa, otopina), a ako kažemo da se reakcija odvija u kiselom mediju, time smo rekli da je otopina u kojoj se reakcija odvija kisela. Taj je podatak često bitan jer se pojedine tvari različito ponašaju ovisno o kiselosti ili lužnatosti otopine u kojoj se reakcija odvija. Primjerice, permanganatni će se ion u kiseloj otopini reducirati u manganov(II) kation, u neutralnoj u manganov(IV) oksid, a u lužnatoj u manganatni ion. Druga korist od podatka o kiselosti jest ta da nam pomaže pri izjednačavanju jednadžbe ionsko-elektronskom metodom jer po tome znamo treba li pri izjednačavanju "dodavati" ione H+ ili OH-.

Pokadkad nije nužno naglasiti je li medij kiseo, lužnat ili ino. Primjerice, ukoliko je neki od reaktanata kiselina (recimo HCl, H2S ili HBr), očito da se reakcija odvija u kiselom mediju. S druge strane, ako je među reaktantima koja baza (npr. sol kakve slabe kiseline), medij je očito lužnat.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija