Lijepo bih vas molila da mi u čim kraćem roku odgovorite na pitanje.Pogledala sam na tražilici,ali ne razumijem...zadatak:napiši formule ovih spojeva:fosforov triklorid,fosforov pentaloklorid i sumporov heksafluroid.Koja je valencija pojedinog elementa u tim spojevima?...Molim vas,pomozite što prije..Sutra pišemo test:(Puno hvala unaprijed..

Ime i prezime: Ana-marija Turk

Da bi se odgonetnulo značenje navedenih triju imena, treba najprije znati da prefiksi mono-, di-, tri-, tetra, penta-, heksa-, hepta-, okta-... znače jedan, dva, tri, četiri, pet, šest, sedam, osam...

Ime fosforov triklorid je skraćeno od monofosforov triklorid; mono- se ne piše jer se podrazumijeva, tj. piše se samo tamo gdje je nužno, npr. ugljikov monoksid. Prema tome, molekula fosforova triklorida sastoji se od jednog atoma fosfora i tri atoma klora, pa pišemo PCl3. (Treba također znati da je PCl3 skraćeno od P1Cl3, pri čemu jedinicu također ne pišemo jer se podrazumijeva.)

Formula fosforova pentaklorida je PCl5, a sumporova heksafluorida SF6. Nadam se da uočavaš logiku.

Valencija klora u svim kloridima i fluora u svim fluoridima je jedan. Valencija fosfora u fosforovu trikloridu je tri, jer jedan atom fosfora veže tri jednovalentna atoma. Valencija fosfora u fosforovu pentakloridu je pet, jer jedan atom fosfora veže pet jednovalentnih atoma. Valencija sumpora u sumporovu heksafluoridu je šest, jer jedan atom sumpora veže šest jednovalentnih atoma.

O pojmu valencije dosta smo pisali na e-školi kemije, pa pretraži stare odgovore. Dodatne primjere slične gornjima, objašnjene s malo više detalja, pronaći ćeš klikom ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr