Htjela bi vam postaviti pitanje: postupak i aparatura za provjeravanje čistoće dobivenog aspirina?

Ime i prezime: Martina Kveštak martinabubi@gmail.com

Idemo najprije riješiti nekoliko jezičnih i pravopisnih pitanja.

1. Prvo lice jednine nenaglašenog aorista glagola biti glasi bih, a ne bi. Dakle, "Htjela bih vam postaviti pitanje".

2. Kemijski spoj o kojemu je riječ zove se acetilsalicilna kiselina. Acetilsalicilna kiselina djelatna je tvar niza lijekova, primjerice Bayerova Aspirina, Plivina Andola i drugih. Riječi Aspirin i Andol pišu se velikim početnim slovom jer se radi o zaštićenim trgovačkim imenima lijekova.

Čistoću pripravljene acetilsalicilne kiseline možeš provjeriti na mnogo načina, koji se svi više ili manje svode na mjerenje nekog fizičkog ili kemijskog svojstva pripravljenog uzorka i usporedbu s poznatom vrijednošću čiste tvari.

Metoda koja se obično rabi u školskim laboratorijima jest mjerenje tališta. Talište možeš izmjeriti u Thieleovu uređaju (Thieleovu aparatu), za detalje klikni ovdje. Izmjerno talište treba usporediti s poznatim talištem čiste acetilsalicilne kiseline koje iznosi 135 °C. Pravilo kaže da će uzorak imati tim niže talište čim je više onečišćen primjesama. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr