Mozete li mi objasniti sto je to radioaktivnost i njen utjecaj na covjeka i okolinu.

Ime i prezime: Marin Grubisic marin_grubisic@yahoo.com

Radioaktivnost je emisija čestica ili elektromagnetskog zračenja iz jezgre atoma. Glavne vrste radioaktivnog zračenja su:
α-zračenje – emisija α-čestice (jezgre helija, 24He); jezgra gubi dva neutrona i dva protona pa se atomski broj smanjuje za 2, a maseni za 4
β--zračenje – emisija elektrona (kod β+ emisija pozitrona) iz jezgre nakon pretvorbe neutrona u proton i elektron; emitira se i antineutrino, atomski broj se poveća za 1 dok se maseni ne mijenja
γ-zračenje – elektromagnetsko zračenje kratkih valnih duljina (obično kraće od roentgenskog); emitira se prilikom energetske relaksacije jezgre i često se javlja s drugim vrstama raspada.

Svakodnevno smo bombardirani zračenjem (ne računajući elektromagnetsko zračenje ispod roentgenskog). Jednim dijelom iz svemira, a dijelom zbog radioaktivnog raspada nestabilnih izotopa u atmosferi i Zemjlinoj kori. Ovo prirodno zračenje vjerojatno ima velik utjecaj na biosferu, ali nitko ne zna koliki (možda je i jedan od važnijih pokretača evolucije). Veće doze (i štetne) zračenja u pravilu su antropogene. Iznimka su mjesta na kojima se prirodno nakuplja radioaktivni plin radon.

Posljedice izlaganja radioaktivnom zračenju obično se očituju tek nakon duljeg vremena. Čestice α- i β-čestice i fotoni velikih energija oštećuju i uništavaju životno važne molekule (DNA i proteine) izravno ih pogađajući ili, češće, posredstvom slobodnih radikala (npr. OH·) nastajanje kojih izazivaju u tkivu kojim prolaze. Prouzrokovana šteta može se pokazati nakon nekoliko godina kao tumor. Kratkotrajno izlaganje velikim dozama zračenja izaziva rane slične opeklinama.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr