Imam seminar iz bojila u hrani, no stalno nalazim aditive, pa me zanima je li to isto ili...? Hvala!

Ime i prezime: Marko Padovan maxan2@net.hr

Riječ aditiv znači dodatak. Aditivi su tvari koje dodajemo nekom proizvodu da bismo mu popravili svojstva, primjerice naftnim prerađevinama možemo dodati tvari koje pomažu da se proizvod na niskoj temperaturi previše ne zgusne.

Posebnu skupinu aditiva čine dodaci prehrambenim proizvodima. U prehrambene aditive ubrajamo emulgatore, zgušnjivače, vitamine, minerale, konzervanse, regulatore kiselosti, boje, arome, sladila itd. O svakoj od tih skupina dalo bi se dosta toga napisati.

Kao što vidiš, bojila su tek jedna od brojnih vrsta aditiva, prema tome bojila i aditivi nisu sinonimi.

Posebnim zakonskim propisima točno je propisano i popisano koji se aditivi i u kojim količinama smiju dodavati prehrambenim proizvodima. U tu svrhu aditivi se obilježavaju posebnim brojevima, tzv. E-brojevima (primjerice, limunska kiselina, prirodna tvar kiselkastog okusa koja se hrani dodaje kao regulator kiselosti, nosi oznaku E-330).

O prehrambenim aditivima pisali smo više puta i na e-školi, pa pretraži i stare odgovore. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr