zanima me koje se sve tvari mogu dobiti iz vode (osim kuhinjske soli) i koje je njihovo značenje u svakodnevnom životu, industriji i sl.

Ime i prezime: Maja Mavrinac majamavrinac@yahoo.com

Misliš li na vodu kao H2O ili prirodnu vodu i sve što ona sadrži? Jer kuhinjska sol (koja je smjesa različitih soli, a preteže natrijev klorid) dobiva se iz otopine - morske vode ili slanih izvora.
Od same vode (H2O) možemo dobiti kisik (preko njega i ozon), vodik i vodikov peroksid. Značenje tih tvari u svakodnevnom životu, industriji i sl. je uistinu veliko. Upotreba kisika zasniva se u većini slučajeva na njegovim oksidacijskim svojstvima, on je i najvažnije oksidacijsko sredstvo. Vodik se s druge strane koristi kao reducens, sredstvo za hidrogeniranje i gorivo.
I još nešto vezano uz vodu. Kisik u atmosferi i otopljen u vodi nije ljudski proizvod, nego produkt fotosinteze, ali također potječe iz molekula vode. O njemu ovisi većina života na Zemlji. U redukcijskim uvjetima u dubinama Zemljine kore nastaje vodik u rekciji vode sa stijenama koji mnogi organizmi koriste kao izvor energije.

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr