Možete li mi na bilo kojem primjeru objasnit relativnu atomsku masu,ovo je već drugi puta da postavljam isto pitanje i sad se nadam da ćete mi odgovoriti.Unaprijed zahvaljujem.

Ime i prezime: Petra Jadrić miss.rock13@gmail.com

Evo primjera: masa natrijeva atoma iznosi 3,818 · 10−26 kg. Relativna atomska masa natrija je, po definiciji, broj koji se dobije dijeljenjem atomske mase natrija s unificiranom atomskom jedinicom mase:

Ar(Na) = ma(Na) / mu = 3,818 · 10−26 kg / 1,66 · 10−27 kg = 23

Prema tome, relativna atomska masa natrija iznosi 23. Na isti način mogli bismo iz mase bilo kojeg atoma izračunati odgovarajuću relativnu atomsku masu. Srećom, te su relativne mase odavno izračunane i nalaze se zapisane u periodnom sustavu elemenata; provjeri i uvjeri se da u periodnom sustavu elemenata za natrij piše da mu je relativna atomska masa 23.

Ako i dalje imaš problema s razumijevanjem pojma relativne atomske mase, pretraži stare odgovore na e-školi; o tome smo jako puno pisali. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr