Neki atom u jezgri ima jednak broj svih elementarnih čestica, a maseni mu je broj 2.Izračunaj broj pojedinih elementarnih čestica i napiši pravilnu oznaku tog elementa! Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Srećka

Srećka, a prezime?

U jezgri se mogu nalaziti samo protoni i neutroni. Zadano je da je njihov broj jednak, i da je njihov zbroj dva. Koja dakle dva međusobno jednaka prirodna broja zbrojena daju dva? Možda dva protona i nula neutrona? Ne, jer dva nije jednako nula. Možda sedam protona i sedam neutrona? Ne, jer sedam doduše jest jednako sedam, ali sedam i sedam nisu dva. Možda...?

Nakon što si točno odgovorila na pitanje, preostaje ti još napisati pravilnu oznaku tog nuklida.

Da je odgovor recimo bio dva protona i dva neutrona, trebalo bi napisati 4He (4 je zbroj broja protona i broja neutrona, a He je oznaka za helij, kemijski element koji u svojoj jezgri ima dva protona).

Da je odgovor bio šest protona i sedam neutrona, trebalo bi napisati 13C (13 je zbroj broja protona i broja neutrona, a C je oznaka za ugljik, kemijski element koji u svojoj jezgri ima šest protona).

Kao što vidiš, nisam ti odgovorio na postavljeno pitanje, ali sam ti dao toliko podataka i primjera da sam siguran da ćeš sada na pitanje moći odgovoriti i sama. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr