1.Koje su glavne razlike između strukture čvrstih,tekućih i plinovitih tvari?

Ime i prezime: Tihana Klišanin -

Sve se razlike u svojstvima između čvrstih, tekućih i plinovitih tvari mogu objasniti ponašanjem njihovih elementarnih gradivnih jedinica - atoma, odnosno molekula.

Čvrste tvari građene su od atoma (molekula) koji su zbijeni i uglavnom pravilno raspoređeni u prostoru (ako je tvar kristalinična). Atomima je gibanje ograničeno na vibriranje oko srednjeg položaja. Stoga krutina ima stalan oblik, a volumen se gotovo ne mijenja s promjenom tlaka.

Plinovi zauzimaju sav prostor koji im je na raspolaganju. Međudjelovanje atoma/molekula plina je na visokim temperaturama i niskim tlakovima zanemarivo pa se gibaju neovisno (približno vrijede zakoni idealnog plina). Udaljenost između susjednih čestica takvog plina je mnogo veća od njihova radijusa. Sniženjem temperature i/ili povećanjem tlaka međudjelovanja rastu i, na temperaturama ispod kritične i uz dostatan tlak, izazivaju kondenzaciju plina u tekućinu.

Između krutina i tekućina gotovo nema razlike u prosječnoj udaljenosti susjednih atoma ili molekula (pri O °C i 1 atm za tekuću vodu čak je manja od prosječne udaljenosti za led). Imaju veliku kinetičku energiju, dovoljnu da im gibanje nije ograničeno na vibriranje, nego se manje-više slobodno kreću po cijelom volumenu tekućine. Otuda nestalan oblik tekućina, ali i neosjetljivost volumena na tlak. Često molekule tekućine formiraju klustere od više molekula pa se zajedno kreću, no ti klusteri neprestano mijenjaju oblik i veličinu.

Tihana, možda nešto zanimljivo pronađeš i u odgovoru 537, a ako ti nije dosta - javi se opet!

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr