Kako elektrokemijskim postupkom nanijeti tanak sloj bakra na nevodljivu podlogu (Polietilen tetraftalat ili slično)?

Ime i prezime: Ante Knj anteknj@gmail.com

 


To je više pitanje za tehnologe, nego za kemičare. Sjećam se da sam negdje još kao osnovac pročitao da se na nevodljivim materijalima može istaložiti metal tako da se na materijal nanese vodljivi sloj grafitne prašine, zatim se tako pripravljen materijal uroni u otopinu soli metala koji se želi nanijeti, pa se onda metal nanese elektrolitički, no detalje postupka ne bih znao. Postupak spada u skupinu galvanotehničkih postupaka, pa neka ti kod daljnje potrage ključna riječ bude galvanotehnika.

Svojedobno sam, prije dosta godina, kao srednjoškolac radio vježbu elektrolitičkog prevlačenja bakra niklom (ili kromom? – davno je to bilo...). Sjećam se da je kvaliteta sloja jako ovisila o točnom slijeđenju propisa (temperatura i koncentracija otopine, napon i jakost struje, vrijeme trajanja elektrolize), pa pretpostavljam da slično vrijedi i za nanošenje metalnog sloja na nevodljivu podlogu. Drugim riječima, rekao bih da se radi o vrsti posla koju je malo teže napraviti na način "sam svoj majstor".

Za kraj, mala nomenklaturna napomena: polimer iz pitanja zove se polietilen-tereftalat ili, još točnije i preciznije, poli(etilen-tereftalat); to je poliester nastao kondenzacijom etilen-glikola (etan-1,2-diola) i tereftalne kiseline HCOO-p-C6H4-COOH. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija