Dobar dan, samo da Vas pitam gdje mogu naći strukturne formule nekih spojeva jer pisem maturski iz hemije ( doping u sportu je tema) pa mi trebaju formule jos nekih spojeva. unaprijed hvala

Ime i prezime: sanjin čengić sanjinc@hotmail.com

U većini slučajeva dovoljno je u Googleovoj tražilici odabrati opciju Pretraživanje slika i upisati ime spoja na engleskom jeziku, pa će se među rezultatima naći i strukturna formula spoja. Druga je mogućnost potražiti članak o odgovarajućem spoju u Wikipediji; u gornjem desnom dijelu članka obično se nalazi strukturna formula spoja o kojemu je riječ.

Kod pretraživanja treba biti pažljiv jer uvijek postoji mogućnost zabune (zamjene), pa je korisno formulu provjeriti u više izvora.

Vezano uz temu dopinga u sportu, svakako bih preporučio pročitati knjigu "Doručak šampiona – tajne sportske farmakologije" (autori: Goran Tepšić i Charlie Francis, Lexia, Zagreb 2002.). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr