Možete li mi reći nešto o amonijevom sulfidu? Posebno me zanima miris. Treba mi za referat iz kemije.

Ime i prezime: Juraj Blašković ju5raj4@gmail.com

Glavna osobina amonijevog sulfida je da nije pretjerano sklon postojanju. Kako je amonijak slaba baza, a sumporovodik slaba kiselina, to se o nekakvoj soli može govoriti samo ako je u krutom stanju. Može ga se dobiti iz hlađene smjese amonijaka (u suvišku) i sumporovodika, ali i tada će biti onečišćen amonijevim hidrogensulfidom. Ako je u suvišku sumporovodik, nastat će samo amonijev hidrogensulfid. Iz vodenih otopina se mogu, ovisno o uvjetima) dobiti razni spojevi sastava negdje između sulfida i hidrogensulfida.

Ono što se obično pojavi u laboratorijima (takovo je barem moje iskustvo) je mutna po trulim jajima i ustajaloj mokraći bazdeća otopina crvenonarančaste boje. Već u početku (tek kad se pripravi) je to otopina amonijaka i amonijevog hidrogensulfida, ali s vremenom se hidrogensulfidni ioni oksidiraju kisikom iz zraka pa nastaje sumpor koji se dijelom istaloži, a dijelom otopi dajući razne amonijeve polisulfide (imaju od dva do devet sumporovih atoma u lancu).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr