Bok svima. Imam dva kratka pitanja. Prvo: Kako najlakše mogu oprati tikvicu kojoj su zaljepljeni kristalići joda nakon sublimacije? Ima ih dosta. Drugo: Da li se na državnom natjecanju ocjenjuje samo riješenost testa, ili će komisija nadgledati i snalaženje u samim pokusima? Najljepša hvala, sretno svima na državnom, Filip

Ime i prezime: Filip Kozlina fk.jarac@hotmail.com

Ako ih ne želiš sastrugati i spremiti, bez problema se mogu isprati organskim otapalima poput cikloheksana ili toluena. Ako ih nemaš pri ruci, nitro-razrjeđivač je sasvim dobro rješenje. Ako ni njega nemaš, možeš jod reducirati do jodida pomoću vodene otopine vinobrana (kalijevog disulfita, ima ga po dućanima i poljoprivrednim apotekama) koji se lako ispere vodom.

Koliko znam, glavni kriterij za bodovanje je ono što napišeš, jer usmenih izlaganja već dugo nema u osnovnoj školi. Za vrijeme pokusa od komisije bi trebao dobivati samo upute.
Griješim li, molim da me netko ispravi.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr