Možete mi molim Vas riješiti ovaj zadatak? Neki atom u jezgri ima 14 elementarnih čestica a atomski broj mu je 6. Izračunaj broj broj pojedinih elementarnih čestica i napiši pravilnu oznaku tog elementa. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Andrea Pasariček apasaricek@gmail.com

Do odgovora na svoje pitanje doći ćeš sljedećim razmatranjem i odgovarajući na sljedeća podpitanja:

1. Atomski broj jednak je broju protona u jezgri. Koliko je protona u jezgri atoma čiji je atomski broj 6?

2. Elementarne čestice u atomskoj jezgri su protoni i neutroni. Ako neki atom u jezgri ima 14 elementarnih čestica (broj elementarnih čestica u jezgri obično se naziva maseni broj), a broj protona znamo (vidi 1.) koliko ima neutrona u jezgri toga atoma?

3. Protoni i elektroni električki su nabijeni. Naboj elektrona po iznosu je jednak, a po predznaku suprotan naboju protona. Budući da je atom električki neutralna vrsta, broj protona u jezgri mora biti jednak broju elektrona u elektronskom omotaču. Ako znamo koliki je broj protona u jezgri nekog atoma (vidi 1.), koliki je broj elektrona u omotaču mu?

4. Mjesto u periodnom sustavu elemenata određeno je u prvom redu atomskim brojem. Koji je simbol elementa atomskog broja 6? Koji je to element?

5. Pod "pravilna oznaka tog elementa", vjerujem da se zapravo želi pitati "oznaka nuklida", tj onog atoma tog elementa koji ima upravo onaj broj neutrona koji nam je zadan. Takvu ćemo oznaku napistai tako da napišemo simbol elementa komu lijevo gore (tj. u lijevi superskript) maseni broj (broj elementarnih čestica (ukupno protona i neutrona) u jezgri), a lijevo dolje (tj. u lijevi subskript) atomski broj (tj. broj protona). Npr. Oznaka atoma koji ima 6 protona i 6 neutrona bit će 126C, atoma koji ima 8 protona i 9 neutrona 178O, atoma koji ima samo jedan proton 11H, a atoma koji ima 7 protona i 7 neutrona 147N.

Vjerujem da sada nećeš imati problema s rješevanjem svoga zadatka.

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr