Evo ovako, dobili smo za zadaću izračunati ovaj zadatak: Topljivost dušika u krvi je 5,6x10-4 mol/L pri 37°C i 0,8 bara. Izračunaj m(dušika) u krvi i njegovu koncentraciju, ako je V(krvi)=5 L. Evo i nikak da ti izračunam. Molim pomoć! Hvala!

Ime i prezime: Nikola Bedeković nbedeko2@net.hr

Ukoliko pogledaš zadan podatak za topljivost, uvidjet ćeš da je on izražen istim jedinicama kao i množinska koncentracija. Nije to bez razloga - topljivost neke tvari nije ništa drugo neko koncentracija zasićene otopina te tvari. Koncentracija dušika ti je dakle u sâmom zadatku već zadana!. Da bi izračunao još masu dušika valja ti njegovu (množinsku) koncentraciju pomnožiti s volumenom krvi i molarnom masom dušika (N2).
Pozdrav.

P.S. Možda te zbunjuje ono "pri 0,8 bar", budući da mi ipak živimo pri tlaku od 1 bar. Pod tim 0,8 bar misli se na tlak dušika, a kako naš disajni zrak sadrži oko 79 % dušika, to je parcijalni tlak dušika pri normalnom tlaku oko 0,79, tj približno 0,8 bar, što upravo odgovara uvjetima koji su u zadatku zadani.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr