Prije svega pozdrav!Na zadnja dva pitanja mi niste odgovorili pa se nadam da ćete mi odgovoriti na ovo pitanje...Zadatak glasi:Izračunaj pH otopine sumporne kiseline koncetracije 2 puta 10 na minus drugu.Zanima me trebam li ja, da bi izračunala pH, množiti tu koncetraciju sa dva pošto sam dobila, nakon što sam napisala postupak disocijacije, 2 H3O plus iona ??? Molim vas odgovorite mi jer me stvarno zanima i hoću znati za druge zadatke!!! Molim vas!!!

Ime i prezime: Marija Šimić marijasimic2@net.hr

 


Budući da je pH = -log[c(H+)/(mol dm-3)], to ukoliko računamo pH moramo uvrstiti koncentraciju ionâ H+. Ukoliko disocijacijom kiseline nastaje N ionâ H+, a kiselina je uz to i potpuno disocirana, tada je koncentracija ionâ H+ N puta veća od koncentracije kiseline. Postavljač zadatka najvjerojatnije je smatrao sumpornu kiselinu potpuno disociranom u oba stupnja.

U stvarnosti je situacija nešto kompliciranija. Sumporna kiselina u potpunosti disocira na hidrogensulfatni anion i vodikov kation, ali hidrogensulfatni ion je samo djelomično disociran (Ka2 = 0,0120 mol dm-3) na sulfatni anion i vodikov kation. Stoga je stvarna koncentracija ionâ H+ u otopini jednaka zbroju onih nastalih prvim stupnjem disocijacije (što je jednako koncentraciji kiseline) s onima nastalim u drugom stupnu disocijacije (koja je bitno manja od koncentracije kiseline). Drugim riječima, ona je malo veća od koncentracije kiseline, a dosta manja od dvostruke koncentracije kiseline. Točna se koncentracija ionâ H+ može izračunati raspisivanjem izraza za konstantu disocijacije hidrogensulfita.
Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija