molim vas objasnite mi što u kemiji znači omjer 1:4 i koliki će biti ukupni volumen ako imam jednu litru osnovne tekućine hvala

Ime i prezime: mirjana fuček mirjanafucek@net.hr

Pretpostavljam da misliš na sljedeće: ako želimo litru nečega razrijediti u omjeru 1 : 4, znači želimo da u ukupnom volumenu otopine bude četvrtina osnovne tekućine (pretpostavimo da ta nije već otopina neke tvari u istom otapalu kojim sad idemo razrijeđivati, jer se ovo razmišljanje ne bi moglo primjeniti, ne bi imalo smisla), tada ćemo jednostavno dodati osnovnoj tekućini 4 puta više otapala kojim razrjeđujemo; ukupan volumen novonastale otopine bit će, dakle, 5 litara. I općenito, kad god imaš neki omjer nekih, istovrsnih, veličina osnovne tekućine i otapala, znači moraš pomnožiti recipročnu vrijednost tog omjera s veličinom osnovne tekućine, ovdje volumenom, kako bi dobila vrijednost veličine otapala, a onda zbroj volumena otapala i volumena osnovne tekućine daje ukupni volumen.

Odgovorio: Marko Grba