molim vas da mi napišete koja je uloga sigma podjedinice RNA- polimeraze te razliku RNA polimeraze kod eukariota i prokariota

Ime i prezime: Martin Perković maperak@inet.hr

Prvo nešto o prokariotima i eukariotima. Danas prevladavajuća klasifikacija živog svijeta je trihotomna - tri su domene života na Zemlji: Archaea, Bacteria i Eukarya.

Klasični prokarioti, bakterije, imaju jednostavniji sustav replikacije i transkripcije. Ipak za kopiranje genoma trebaju tri DNA-polimeraze (enzim koji prema nizu nukleotida u jednom lancu DNA stvara komplementarni niz). Ta tri enzima imaju različite uloge. DNA-polimeraza I je monomer, a osim u kopiranju DNA sudjeluje i u popravku i uklanjanju RNA-primera (posjeduje aktivna mjesta 3'->5' i 5'->3' egzonukleaze). DNA-polimeraza III sastoji se od mnogo podjedinica (E. coli barem 10). Djeluje i kao 3'->5' egzonukleaza, mnogo brže radi od polimeraze I, ali je mehanizam složeniji i zahtjeva pomoć više drugih proteina. Čini se da DNA-polimeraza II samo popravlja DNA.

Bakterije imaju samo jedan enzim za izgradnju RNA prema DNA-kalupu. RNA-polimeraza E. coli sastoji se od 5 podjedinica od kojih je jedna sigma (sigma faktor), ključna za prepoznavanje promotora, tj. inicijalnog mjesta transkripcije. Holoenzim se ne veže na DNA izvan promotora. Kada pronađe promotor započne polimerizaciju, a sigma disocira. Kompleks takvog enzima i DNA je stabilan. U sve procese vezane uz DNA i RNA uključeno je mnoštvo drugih enzima i regulatornih proteina.

U eukariota (domena Eukarya) replikacija i transkripcija su, zbog složenosti stanica, vrlo fino vođene i kontrolirane. Proteinsko-nukleinska mašinerija još je kompliciranija od bakterijske. Npr. životinjske stanice imaju barem 5 vrsta DNA-polimeraza i 3 RNA polimeraze.

RNA-polimeraza I sintetizira veći dio rRNA, polimeraza II zadužena je za mRNA, a polimeraza III za 5 S rRNA, tRNA i još ponešto. RNA-polimeraze su kompleksne građe i često dijele neke od podjedinica. RNA-polimeraza II (u kvascu s 12 podjedinica), odgovorna za većinu stanične RNA, zahtjeva cijeli niz transkripcijskih faktora važnih za inicijaciju transkripcije (na primjer TFIIB).

Arhea su negdje između bakterija i eukariota. DNA-polimeraze imaju elemenata jednih i drugih. RNA-polimeraza komplicirane je građe poput eukariotske, kojoj je slična i u promotorima i transkripcijskim faktorima (također TFIIB).

Odgovorio: Kristijan A. Kovač   kkovac@chem.pmf.hr