1.Zašto koristimo smjesu HNO3 i H2SO4 prilikom nitriranja 2.Mehanizam nitriranja nitrobenzena

Ime i prezime: ena delić suncica_21@hotmail.com

 


Pitanje je neprecizno postavljeno. Izbor reagensa za nitriranje ovisi o tome koji spoj želimo nitrirati. Primjerice, za nitriranje aktiviranih aromatskih spojeva (aromata) kao što su anilin ili fenol, bit će nam dovoljna razrijeđena vodena otopina dušične kiseline, a reakcija će lijepo teći već pri sobnoj ili blago povišenoj temperaturi. S druge strane, za nitriranje deaktiviranih aromata kao što su benzaldehid, benzonitril, nitrobenzen (produkt je m-dinitrobenzen) itd. trebat će nam puno jače sredstvo za nitriranje (kakva je, primjerice, smjesa sumporne i dušične kiseline, tzv. smjesa za nitriranje) te povišena temperatura.

U smjesi za nitriranje sumporna kiselina najprije protonira dušičnu, pri čemu nastaje protonirana dušična kiselina, H2NO3+, koja otpuštanjem molekule vode daje nitronijev ion, NO2+. Nitronijev ion je aktivni elektrofil koji reagira s aromatskim spojem.

U drugom dijelu pitanja pretpostavljam da si htjela pitati o mehanizmu nitriranja benzena (pri čemu je produkt nitrobenzen), a ne nitrobenzena.

Više detalja, kao i sam prikaz mehanizma, pronaći ćeš klikom ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija