Evo imam dva pitanja pa molio bih vas da mi ih odgovorite i objasnite ako je moguće do utorka ujutro jer je tada županijsko, hvala 1. Voda i etanol miješaju se u svim omjerima. Gustoća vode određena aerometrom iznosi približno 1,00 g cm-3, a etanola 0,78 g cm-3 pri sobnim uvjetima. Pri istim uvjetima određena je i gustoća za tri različita uzorka alkoholnih pića: ρ (uzorak 1) = 0,94 g/mL, ρ (uzorak 2) = 0,97 g/mL, ρ (uzorak 3) = 0,90 g/mL. Iz kojeg bi se uzorka destilacijom priredilo najviše etanola? 2. Tlak para tekućine A pri sobnim uvjetima ima vrijednost 25,6 kPa, tekućine B 50,5 kPa, a tekućine C 75,8 kPa. Uz pretpostavku da pare nisu otrovne (zaokruži točnu tvrdnju): a) tekućina A ima najniže vrelište b) tekućina C je najpogodnija za pripremu obloga pri sniženju visoke tjelesne temperature c) tekućina C ima najviše vrelište Poredaj tekućine A, B i C po porastu vrelišta: ____________________________ 3. Prikažite lewisovom simbolikom molekule P4 i S8

Ime i prezime: Ivan Varošanec ivan.hr.cro@hotmail.com

 


Prvo jedna mala napomena: posudica za mjerenje gustoće kapljevina zove se areometar, a ne aerometar.

Prvi zadatak možemo riješiti tako da pretpostavimo da je gustoća smjese vode i etanola približno jednaka zbroju gustoća vode i etanola pomnoženih s množinskim udjelima pojedinih sastojaka:

ρ(smjese) = x(H2O) · ρ(H2O) + x(EtOH) · ρ(EtOH)

Treba odmah reći da ta jednadžba nije posve točna. Naime, stvarno izmjerena gustoća smjese vode i etanola bit će nešto veća od one dobivene iz gornje jednadžbe zbog tzv. kontrakcije volumena, pojave da je volumen smjese vode i etanola manji od zbroja volumena pomiješanih sastojaka (za detalje zaviri u starije odgovore). Ipak, pogreška je dovoljno mala da međusobni odnosi ostaju očuvani, pa će tako smjesa koja sadržava više etanola sigurno imati manju gostoću od smjese koja sadržava manje etanola. Na temelju tih argumenata možemo zaključiti da je najveći udio etanola u uzorku br. 3, nešto manji u uzorku br. 2, a najmanji u uzorku br. 1. Stoga bi se najviše etanola moglo pripraviti destilacijom uzorka 3.

Što se drugog zadatka tiče, najniže vrelište ima kapljevina s najvišim tlakom para. Treba zaokružiti tvrdnju b). Poredak po rastućem vrelištu je C, B, A.

Prikaz molekule P4 Lewisovom simbolikom izgleda tako da nacrtaš tetraedar kojemu se u vrhovima nalaze atomi fosfora, svaki s po jednim nepodijeljenim elektronskim parom. Dakle, svaki je fosforov atom povezan s preostala tri.

Prikaz molekule S8 Lewisovom simbolikom izgleda tako da nacrtaš osmerokut u kojemu se na sjecištima stranica nalaze atomi sumpora, svaki s po dva nepodijeljena elektronska para. Svaki je sumporov atom vezan s dva svoja susjeda. Pozdrav i sretno na natjecanju,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija