Dobar dan, imam dva pitanja. Pripremam se za županijsko natjecanje iz kemije i uvijek me muči na natjecanjima kada trebamo napisat jednadžbu neke kemijske reakcije, i onda u zagrade staviti agregatna stanje. Nikad ne znam dal da stavim aq ili l. Možete li mi reći neka pavila prema kojima to mogu odrediti te koji su spojevi čvrsti a koji plinoviti. Drugo pitanje je kako da odredim koja je centralna molekula u molekuli. Evo na primjer molekula COS. Hvala!

Ime i prezime: Ivan Varošanec ivan.hr.cro@hotmail.com

Oznaka (aq) označava da je tvar otopljena u vodi, dok (l) označava da je tvar tekućina. Dakle, otopiš li kuhinjsku sol (NaCl (s)) u vodi (H2O (l)), dobit ćeš vodenu otopinu natrijeva klorida (NaCl (aq)). S druge srane zagriješ li kuhinjsku sol iznad 801 °C (pri normalnom tlaku) ona će se rastaliti, čime ćeš dobiti tekući natrijev klorid (NaCl (l))
Što se tiče određivanja agregacijskoga stanja pojedinih tvari, o tome je na e-skoli već nedavno bilo govora. U osnovi, svaka tvar može biti u sva tri agregacijska stanja, tako da se ono ne može ocijeniti samo temeljem sastava ili strukture, već je jako bitno pod kojim se uvjetima tvar nalazi.
Što se pak tiče prepoznavanja centralnog atoma u složenijim molekulama to ponekad samo temeljem formule nije niti moguće. Ti se međutim vjerojatno nećeš susretati s suviše kompliciranim slučajevima tako da će ti obično pomoći to da pogledaš valencije pojedinih atoma i porazmisliš kako bi se oni mogli posložiti. Primjerice u COS, ugljik je (najčešće)četverovalentan, a kisik i sumpor su (obično) dvovalentni. Kako se oni mogu posložiti, a da pri tome nema slobodnih valencija koje bi "visjele" unaokolo?

Pozdrav.

Odgovorio: Vladimir Stilinović   vstilinovic@chem.pmf.hr