Biološko djelovanje Halidnih iona? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: svjeltana miljko svjetlanamiljko@yahoo.com

Idemo najprije riješiti nekoliko jezičnih pitanja. Imena kemijskih spojeva, a također i imena razredâ spojeva, pišu se malim početnim slovom. Nadalje, bolje je reći halogenidni, nego halidni ioni (iako se u praksi sve ćešće susreće kraći oblik, skovan po uzoru na engl. halides).

Halogenidni ion je zajedničko (razredno) ime za fluoridni, kloridni, bromidni i jodidni ion (dobro, i astatidni ion, ali teško da ćemo se s njime u praksi ikad susresti). E sad, pitanje je malo čudno postavljeno. Postavljač(ica) pitanja polazi. čini se, iz proizvoljne i pogrešne pretpostavke da bi halogenidni ioni trebali imati nekakvo međusobno slično biološko djelovanje. To je otprilike slično kado da netko pita "Opišite mi okus sve hrane koja počinje slovom M". Čudno pitanje, zar ne?

Ukratko, kloridni ioni su bitan i nužan sastojak prehrane (dolaze uglavnom u obliku natrijeva klorida, tj. kuhinjske soli), dok su ostali halogenidni ioni također važni, ali u daleko manjim količinama nego kloridni ioni; u većim količinama prilično su otrovni. Mala količina fluoridnih iona povoljno djeluje na izgradnju kostiju i zubi. Bromidni ioni (obično u obliku kalijeva bromida) rabili su se nekoć u farmaciji kao sredstva za smirenje (kasnije su ih potisnuli barbiturati, a zatim benzodiazepini). Jodidni su ioni jedan od izvora joda, a male količine joda važne su za pravilno funkcioniranje štitnjače.

Eto, toliko za sada o biološkoj važnosti i djelovanju halogenidnih iona, a ako ti treba više od toga, potraži po internetu. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr